27 marca 2021

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej


28-03-2021

 1. Pragnę serdecznie podziękować za ofiary złożone na konto parafialne i tacę w minioną niedzielę, w ramach kolekty remontowo inwestycyjnej, która wyniosła 1121, - zł. Ofiary przeznaczone są na ratę za fotowoltaikę. Do spłaty zostało nam 538,70, - zł. Serdeczne Bóg zapłać za Waszą hojność i tym mocniej polecam się pamięci szczególnie w te świąteczne dni o których jak wiemy znowu obłożone są restrykcjami co do ilości osób w kościele.
 2. Niedzielą Palmową rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia, którego szczytem jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.
 3. Spowiedź święta do środy włącznie.
 4. Triduum rozpoczniemy pamiątką Ostatniej Wieczerzy – uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek o godz. 18:00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. W tym roku również z racji epidemii i ograniczeń, miejscem adoracji będzie nasza kruchta – wejście do kościoła. W oszklonej kruchcie będzie można adorować Chrystusa nie wchodząc do kościoła, a nawet nie wysiadając z własnego samochodu z placu przy plebanii. Korzystając z oszklonej kruchty adoracja będzie trwać nieustannie od Wielkiego Czwartku wieczorem, aż do uroczystej i najpiękniejszej ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilii Paschalnej sprawowanej po zapadnięciu zmroku w sobotę w Wielką Noc.
 5. W Wielki Piątek z rana, odwiedzę naszych chorych z Komunią Świętą. Również w tym dniu i tegorocznym Wielkim Poście ostatnia Droga Krzyżowa o godz. 18:00. Zachęcam tych, którzy nie mogą wziąć udziału w Drodze Krzyżowej, do osobistego odprawienia tego nabożeństwa. Po Drodze Krzyżowej około 18:40, rozpocznie się liturgia Męki Pańskiej. Na koniec liturgii przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, który również będzie usytułowany w kruchcie. Po skończonej liturgii rozpoczniemy Nowennę przed Świętem Bożego Miłosierdzia.
 6. W Wielką Sobotę zachęcam do adoracji Chrystusa w Grobie Pańskim. Z racji ograniczeń epidemicznych, błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny dokonam na parkingu. Każda rodzina z koszyczkiem we własnym samochodzie po wspólnej modlitwie, będzie mogła poświęcić przywieziony ze sobą pokarm na stół wielkanocny. Święcenie pokarmów będzie o godz. 9:00, 10:00, 11:00 i 12:00.
 7. Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20:00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego, bogatej Liturgii Słowa i odnowienia przyrzeczeni chrzcielnych, rozpoczniemy ze Zmartwychwstałym Chrystusem nową Liturgię Eucharystyczną. Na zakończenie uroczystości również i w tym roku, nie będzie procesji rezurekcyjnej. Zastąpi ją, błogosławieństwo na 4 strony świata Najświętszym Sakramentem. Szczegółowy program Triduum Paschalnego znajdziemy w gablocie i na stronie internetowej parafii.
 8. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego.
 9. Z racji ograniczeń epidemicznych liczby osób w kościele (1 osoba na 20 m2) składam serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy rozumiejąc obecną trudną sytuację, wspierają utrzymanie parafii, składając ofiary drogą internetową na konto bankowe parafii, czy w inny stosowny sposób. Niech Bóg Wam za zrozumienie i wrażliwość serca hojnie wynagradza.
 10. Mieszkańcom z Huty Dolnej składam serdeczne podziękowanie za dbałość o piękno naszej świątyni w tym miesiącu. W kwietniu poproszę o opiekę nad naszą świątynią mieszkańców z Marszewa i Marszewskiej Góry.
 11. Zachęcam do nabycia prasy katolickiej, która jest przy wejściu do zakrystii.
 12.  Natomiast do skarbonki, która znajduje się w kaplicy Matki Bożej, do środy, można składać ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego.
 13. Tradycyjnie jak w każdą niedzielę pragnę życzyć wszelkiej pomyślności naszym solenizantom tego tygodnia. Solenizantów mamy 22, najstarszy Jerzy lat 80, jubilatów są dwie pary o stażu 33 i 5 lat. Wszystkim parafianom i gościom życzę miłej i błogosławionej niedzieli, oraz dobrego przygotowania i przeżycia Świąt Wielkiej Nocy.
 14. Prośba ze strony Gminy Przywidz, o ogłoszenie komunikatu: 1 kwietnia w całej Polsce rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Podstawową formą udziału w spisie jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić elektroniczny formularz. Na tej stronie podany jest również numer telefonu na infolinię, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje lub dokonać spisu przez telefon. Udział w spisie jest obowiązkowy i obejmuje wszystkich mieszkańców.

 

 

Porządek Liturgiczny

 

Triduum Paschalnego

 

Wielki Czwartek – 01.04.2021

 

– godz. 18:00 Msza Św.

– nieustanna adoracji, aż do Wielkiej Soboty – Wigilii Paschalnej

 

Wielki Piątek – 02.04.2021

 

– godz. 18:00 Droga Krzyżowa

 

– godz. 18:30 Liturgia Słowa i Adoracja Krzyża

 

– cd. adoracji

 

rozpoczęcie Nowenny do Miłosierdzia Bożego

 

Wielka Sobota – 03.04.2021

 

– święcenie pokarmów, na parkingu o pełnych godzinach

 

9:00, 10:00, 11:00, 12:00

 

– cd. adoracji

 

– Nowenna do Miłosierdzia Bożego o godz. 19:45

 

Msza Święta Wigilii Paschalnej

 

z błogosławieństwem na 4 strony świata o godz. 20:00

 

Niedziela Zmartwychwstania – 04.04.2021

 

– Msze Św. o godz. 9:00  i  11:00