Nadzwyczajni Szafarze Komunii Św.

Nadzwyczajny szafarz komunii św. jest to posługa liturgiczna odpowiadająca na rzeczywiste potrzeby wiernych, ustanowiona przede wszystkim z myślą o chorych oraz o zgromadzeniach liturgicznych, podczas ktorych wierni pragną przyjąć komunię św.

I. STAN PERSONALNY PARAFII

W parafii jest jeden nadzwyczajny szafarz Komunii Św. – Marek Rakowski

II. Z HISTORII

 1. Pod koniec roku 2009, na prośbę ówczesnego proboszcza parafii ks. Janusza Rekowskiego, obecny szafarz rozpoczął formację do przyjęcia w poczet nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. diecezji u ks. Edmunda Skalskiego w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.
 2. Prymicja nastąpiła z rąk Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia podczas uroczystej mszy św. w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni w dniu 22.06.2010 roku.
 3. Od tego momentu corocznie podczas diecezjalnych rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy, odbywających się w maju w Jastrzębiej Górze, na wniosek aktualnego proboszcza naszej parafii, następuje przedłużenie misji nadzwyczajnego szafarza Komunii Św.

III. POSŁUGA NADZWYCZAJNEGO SZAFARZA

 1. W pierwszych latach, po niedzielnej Mszy Św. zanoszenie Pana Jezusa w Komunii Św. do chorych naszej parafii.
 2. Obecnie, w każdy pierwszy piątek miesiąca chodzimy z ks. proboszczem do chorych.
 3. Na życzenie parafian, Komunię Św. do osób niemogących w danym momencie samemu przyjść do kościoła można zanieść również i w inne dni. Odpowiednie zgłoszenie należy przedstawić ks. proboszczowi lub bezposrednio szafarzowi.
 4. Wspieranie ks. proboszcza przy udzielaniu Komunii Św. podczas mszy św.
 5. Wspieranie ks. proboszcza w formowaniu członków liturgicznej służby ołtarza.
 6. Udział w opracowywaniu i czuwaniu nad przebiegiem uroczystych mszy niedzielnych i świątecznych.
 7. Regularne uczestnictwo w dalszym formowaniu duchowym i intelektualnym podczas następujących spotkań nadzwyczajnych szafarzy diecezji:
  1. Dni Skupienia, które odbywają się zawsze w okresie Adwentu i Wielkiego Postu w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Gdyni
  2. Coroczne, rekolekcje majowe w Jastrzębiej Górze
  3. Wszystkie dotychczasowe formacje intelektualne w Kolegium Teologicznym w Gdyni – sesje odbywają się dwukrotnie w semestrze jesiennym i dwukrotnie w semestrze wiosennym i obejmują zagadnienia z następujących dziedzin:
 •             Teologia dogmatyczna
 •             Teologia moralna
 •             Teologia pastoralna
 •             Prawo kanoniczne
 •             Teologia męczeństwa
 •             Liturgika
 •             Eschatologia
 •             Bioetyka

V. TEKSTY PRZYGOTOWANE PRZEZ SZAFARZA

Poniżej można zapoznać się z tekstami przygotowanymi przez naszego szafarza na różne okoliczności. Rozważania Drogi Krzyżowej na Wielki Piątek w latach 2013 - 2022 oraz tekst obrzędu zwykłego Komunii chorych.
Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii p.w. Macierzyństwa N.M.P. umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub zgodnie z prawem.


Macierzyństwa NMP Jodłowno