III Niedziela Adwentu

17-12-2023

1. Dzisiaj przypada III Niedziela Adwentu, zwana Niedzielą Gaudete. Jej  nazwa pochodzi od słów: „Radujcie się,” wyjętych z antyfony rozpoczynającej dzisiejszą Eucharystię. W tym tygodniu będziemy się modlić w sposób szczególny o życie chrześcijańskie naszych  rodzin.

2. Okazja do spowiedzi św.  będzie we wtorek, czwartek i w sobotę w godz. 17.15 – 18.00.  Pamiętajmy o tym najważniejszym, duchowym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia.

3. W Biurze Parafialnym są jeszcze świece na stół wigilijny. Opłatki natomiast przynoszą do naszych domów znane nam osoby. Dziękujemy im za tą posługę na rzecz naszej parafii. Ofiary ze sprzedaży opłatków przeznaczamy w tym roku na opał. Nie ma jeszcze osoby chętnej do tej posługi z Marszewa i Marszewskiej Góry. Będziemy wdzięczni, jeśli ktoś mieszkający w tych miejscowościach podejmie się tego wyzwania. Czasu mamy niewiele, bo rozpoczęliśmy już ostatni tydzień Adwentu.

4. W ubiegłą niedzielę zebraliśmy do puszek, na pomoc Kościołowi na Wschodzie, kwotę 286 zł. Niedzielna taca była przeznaczona na wsparcie Gdańskiego Seminarium Duchownego. A dzisiejsza taca jest przeznaczona na nasze inwestycje parafialne. Za wszystkie ofiary, składamy serdeczne podziękowanie: Bóg zapłać!

 5. Za tydzień, 24 grudnia przypada IV Niedziela Adwentu, a zarazem Wigilia Bożego Narodzenia. W tym dniu, jak w każdą niedzielę,  jesteśmy zobowiązani do uczestniczenia we Mszy św. Można uczynić zadość temu obowiązkowi w sobotę, 23 grudnia o godz. 18.00 lub w niedzielę, 24 grudnia o godz. 10.00. Pasterka będzie sprawowana o godz. 22.00. Kto uczestniczy w Pasterce czyni zadość obowiązkowi z uroczystości Bożego Narodzenia. A kto w niej nie uczestniczy, powinien wziąć udział w Eucharystii sprawowanej w poniedziałek 25 grudnia o godz. 10.00. W II Dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia, Msza św. zostanie odprawiona również o godz. 10.00.

6. Chociaż w Wigilię Bożego Narodzenia nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, to jednak przypominamy o tradycyjnym, postnym charakterze polskiej Wieczerzy Wigilijnej. Powinna jej towarzyszyć wspólna modlitwa, zapalenie świecy, lektura Pisma Św. o narodzeniu Zbawiciela świata, przełamanie się opłatkiem, wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz wolne miejsce przy stole.

7. Dziękujemy osobom, które wyraziły chęć przygotowania szopki Bożonarodzeniowej.   Prosimy jeszcze innych o pomoc, także w zorganizowaniu i udekorowaniu choinek.

8. Odwiedziny duszpasterskie rodzin, tzw. Kolędę rozpoczniemy 27 grudnia. Zaczniemy ją od Jodłowna, potem Ząbrsko Górne, Huta Dolna, Marszewo, Marszewska Góra i Pomlewo. Szczegółowy plan zostanie podany za tydzień.