Parafia rzymskokatolicka Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Jodłownie

Nadzwyczajni Szafarze Komunii Św.

Nadzwyczajny szafarz komunii św. jest to posługa liturgiczna odpowiadająca na rzeczywiste potrzeby wiernych, ustanowiona przede wszystkim z myślą o chorych oraz o zgromadzeniach liturgicznych, podczas ktorych wierni pragną przyjąć komunię św.

I. STAN PERSONALNY PARAFII

W parafii jest jeden nadzwyczajny szafarz Komunii Św. – Marek Rakowski

II. Z HISTORII

  1. Pod koniec roku 2009, na prośbę ówczesnego proboszcza parafii ks. Janusza Rekowskiego, obecny szafarz rozpoczął formację do przyjęcia w poczet nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św. diecezji u ks. Edmunda Skalskiego w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni.
  2. Prymicja nastąpiła z rąk Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia podczas uroczystej mszy św. w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gdyni w dniu 22.06.2010 roku.
  3. Od tego momentu corocznie podczas diecezjalnych rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy, odbywających się w maju w Jastrzębiej Górze, na wniosek aktualnego proboszcza naszej parafii, następuje przedłużenie misji nadzwyczajnego szafarza Komunii Św.

III. POSŁUGA NADZWYCZAJNEGO SZAFARZA

  1. W pierwszych latach, po niedzielnej Mszy Św. zanoszenie Pana Jezusa w Komunii Św. do chorych naszej parafii.
  2. Obecnie, w każdy pierwszy piątek miesiąca szafarz chodzi sam lub z księdzem do chorych.
  3. Na życzenie parafian, Komunię Św. do osób niemogących w danym momencie samemu przyjść do kościoła można zanieść również i w inne dni. Odpowiednie zgłosze